środa, 15 maja 2013

Podatki w Szwajcarii.

Jak każdy wie, jedną rzeczą, która przysłowiowo oprócz śmierci jest również pewna, są podatki. Również w Szwajcarii. Choć na tle Europy kraj ten cechuje się tym, że daniny pobierane przez państwo są stosunkowo procentowo małe. 

Nawet nie pracując tu, zapłacimy podatek przy pierwszych zakupach lub skorzystaniu z jakichś usług. Podatek VAT na artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, takie jak pieczywo, nabiał czy słodycze wynosi 2,5%. Wyższa stawka VATu obowiązuje np. na napoje alkoholowe i wynosi 8%. Co prawda jak już wspomniałem, stawki są niższe w krajach UE, jednak większość towarów w sklepach jest sporo droższa niż choćby w Niemczech, więc w praktyce nie przekłada się to na niższe ceny dla konsumentów.

Obcokrajowcy pracujący w Szwajcarii płacą podatek od dochodu, który potrącany jest automatycznie z każdej wypłaty. Wysokość tego podatku, tzw. Quellensteuer, ustalana jest przez każdy kanton i obowiązuje we wszystkich jego gminach. W kantonie Zug obowiązuje aktualnie stawka 5%, w Zurychu 9% a w najdroższym kantonie, Jura, jest to aż 16%. Stawki podatku źródłowego można sprawdzić na stronie: http://www.comparis.ch/steuern/quellensteuerrechner/default.aspx Plusem dla obcokrajowców jest również brak konieczności rozliczania się z fiskusem na koniec roku podatkowego, choć nie wiem czy jest to normą czy nie zależy od stanu cywilnego czy wybranej religii.

Obywateli Szwajcarii obowiązuje inny model podatku dochodowego, aniżeli mieszkających tu obcokrajowców. Szwajcarzy nie płacą podatku dochodowego każdego miesiąca, rozliczają się na koniec roku podatkowego, przelewając na konto urzędu skarbowego, wyliczoną w rozliczeniu rocznym, wartość podatku dochodowego. Każdy musi więc odkładać na bieżąco z każdej wypłaty na podatek, aby mógł go zapłacić na koniec roku. W porównaniu do równego w całym kantonie Quellensteuer, każda gmina ma prawo ustalania wysokości podatku, jaki płacą jej mieszkańcy. Wysokość podatku można sprawdzić na stronie: http://www.comparis.ch/steuern/steuervergleich/default.aspx, podając wysokość swoich dochodów rocznych i miejsce zamieszkania. Przy okazji warto zerknąć na wysokość podatków w innych gminach. Różnice bywają spore!

Przybywając pierwszy raz do Szwajcarii musimy zadeklarować, podczas meldunku, wyznanie, co również powoduje, że część naszych dochodów trafia na wybrany przez nas związek wyznaniowy. Oczywiście mamy możliwości nie deklarowania wyznania, a co za tym idzie nie płacenia podatku „od wiary”. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie "Podatek kościelny, obowiązek czy wybór?".

Również utrzymanie samochodu w Szwajcarii wiąże się z podatkami, a konkretniej płaconym co rocznie podatkiem drogowym (Verkehrsabgabe). Kantony mają różne sposoby wyliczania jego wartości. Zwykle bazuje ona na masie całkowitej pojazdu, mocy lub pojemności silnika albo kombinacji tych czynników. W kantonie Zurych wartość podatku wyliczana jest w oparciu o sumę stawki za masę całkowitą pojazdu oraz wartości podatku za pojemność silnika. Dla samochodów, które są oszczędne i nie wydalają więcej jak 130g CO2 na 1km, a przy tym są klasy energetycznej A lub B, przewidziano 50% i 80% rabatu od wyliczonej wartości. A jak przedstawiają się przykładowe stawki w Zurychu? Audi Q7 będzie kosztować nas rocznie 1700CHF, VW Transporter z silnikiem 2.5TDI 1000CHF. Stawki tego podatku wzrosły w ostatnim roku drastycznie, dla przykładu BMW X5 4.4i kosztowało do niedawna 785CHF, teraz aż 1358CHF. Dokładne wartości poszczególnych aut można sprawdzić na: http://www.steuerinformationen.ch/2012/06/18/zh-autosteuer-so-wird-die-motorfahrzeugsteuer-ab-1-1-2013-berechnet/. Dla kierowców marne pocieszenie w tym, że 300 milionów CHF zebranych z podatku drogowego trafia na utrzymanie dróg i mostów, skoro praktycznie co roku, pod pozorem ekologii, sięga się coraz głębiej do ich kieszeni. 

11 komentarzy :

 1. Jacku, już to mówiłam Ani, ale powiem też Tobie - jesteś jak taka "wisienka na torcie" tego bloga, bo piszesz o najtrudniejszych i najważniejszych sprawach :) Jak zwykle super rzeczowo napisane. Czekam na kolejny wpis Twojego autorstwa.
  Naturalnie pozdrowienia dla obojga :)

  PS: Aniu czekam na wpisy dotyczące jedzenia !!! :D i pracy w szkole :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka sprostowań:

  "Wysokość tego podatku, tzw. Quellensteuer, ustalana jest przez każdy kanton i obowiązuje we wszystkich jego gminach. W kantonie Zug obowiązuje aktualnie stawka 5%, w Zurychu 9% a w najdroższym kantonie, Jura, jest to aż 16%."

  Stawki Quellensteuer nie są jednolite w danym kantonie. Inną stawkę Quellensteuer zapłaci osoba samotna, inną osoba mająca niepracującą małżonkę i 2 dzieci uprawnionych do otrzymywania dodatków (tzw. Kinderzulagen), jeszcze inne stawki będą odciągane z pensji małżonków, którzy oboje są czynni zawodowo.

  "Plusem dla obcokrajowców jest również brak konieczności rozliczania się z fiskusem na koniec roku podatkowego, choć nie wiem czy jest to normą czy nie zależy od stanu cywilnego czy wybranej religii."

  Teoretyczną "normą" może być to jedynie dla tych obcokrajowców, którzy posiadają pozwolenia L i B oraz ich dochody nie przekroczyły w danym roku podatkowym 120 tys. CHF (w większości kantonów), względnie 500 tys. CHF (w Genewie). Ale nawet tacy obcokrajowcy mogą dostąpić "przyjemności" normalnego rozliczania się, bo urząd podatkowy może bez wyraźnego powodu wezwać do złożenia zeznania nawet osobę na pozwoleniu B, która nie zarobiła 120 tys. CHF - określa się to z niemiecka jako "Nachtraegliche ordentliche Veranlangung". W kantonie Berno Także sama zainteresowana osoba może wystąpić z wnioskiem o normalne rozliczenie podatkowe, jeśli np. chciałaby skorzystać z odliczeń, które nie są uwzględnione w Quellensteuer (odsetki od kredytów, wpłaty na 3-ci filar emerytalny). W innych kantonach w takim wypadku stosuje się korektę taryfy Quellensteuer.

  Z kolei obcokrajowcy z pozwoleniami C (Niederlassungsbewilligung) nie mają odciąganego podatku u źródła i rozliczają się zawsze "normalnie", jak Szwajcarzy.

  "W porównaniu do równego w całym kantonie Quellensteuer, każda gmina ma prawo ustalania wysokości podatku, jaki płacą jej mieszkańcy."

  Tu trzeba uściślić, że podatek dochodowy składa się z trzech części: federalnej, kantonalnej i gminnej. Gmina ustala rzecz jasna tylko część gminną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, dziękujemy za uwagi oraz dokładne wyjaśnienia :) Większość sprostowań, które wprowadziłeś, jest Nam znana, chcieliśmy jednak uniknąć zbytnich szczegółów i zrobić ogólne wprowadzenie dla tych, którzy dopiero raczkują w tej tematyce.

   Usuń
 3. Zapraszam do kontaktu i współpracy wszystkich, którzy chcieliby wprowadzenia szwajcarskiej demokracji pół-bezpośredniej również w Polsce.
  http://www.demokracjabezposrednia.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiscie w Szwajcarii wyglada to nieco inaczej,pit 2014 w porownaniu do szwajcarskich podatku to kamien milowy niestety.

  OdpowiedzUsuń
 5. mam pytanie... czy od zasiłku na dziecko pobierany jest w Szwajcarii podatek...

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wielu Polaków chwali sobie system podatkowy w Szwajcarii.

  Piszesz o wielu interesujących wątkach. Bardzo ciekawy blog, będę tu zaglądał regularnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy i przystępnie napisany poradnik dla podatników

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy tekst. Czasami się wydaje, że za granicą zarobi się lepiej, ale jaki panuje tam system podatkowy, tego już nie sprawdzamy. Obcokrajowcy płacą inaczej, ale co z osobami, które mieszkają w Szwajcarii na stałe?

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy tekst. Czasami się wydaje, że za granicą zarobi się lepiej, ale jaki panuje tam system podatkowy, tego już nie sprawdzamy. Obcokrajowcy płacą inaczej, ale co z osobami, które mieszkają w Szwajcarii na stałe?

  OdpowiedzUsuń

UA-50762311-1